Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic – publikacja dla znawców i miłośników historii

„Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic”.

 

Książka stanowi zbiór bogatych opisów historycznych warsztatów, manufaktur i fabryk wielkich zegarów, których dzieła od pokoleń odmierzają czas w zachodniej Wielkopolsce, a transportowanych z odległych miejsc zarówno jeszcze na wozach pełnych stogów siana w I połowie XIX wieku, jak i prężnie rozwijającą się koleją kilka dekad później. Publikacja zawiera przedruk historycznych reklam, wizerunków oraz liczne fotografie dawne i współczesne. Książka prezentuje egzemplarze dawnych wielkich zegarów zachowane w Wolsztynie i całej okolicy, przy czym dokładnie opisuje ich konstrukcję, historię, a także przedstawia sylwetki wspaniałych ludzi z nimi związanych.

Dzięki książce dowiedzą się Państwo, w którym wolsztyńskim czasomierzu w czasie II wojny światowej ukrywano radio do konspiracyjnego odbierania audycji z Londynu. Poznają Państwo niezwykle dawne egzemplarze wykonane całkowicie ręcznie, a także powstałe nieco później      w prężnych fabrykach. Odkryją Państwo czasomierz pochodzący z pracowni założonej przez nadwornego zegarmistrza Fryderyka Wilhelma II oraz inny pochodzący od „dostawcy majestatu cesarza i króla Wilhelma II”, będący de facto mniejszą wersją głównego niegdyś zegara w Cesarstwie Niemieckim, działającego do II wojny światowej na Zamku Miejskim w Berlinie.

Zachowane w Wolsztynie i okolicy czasomierze wieżowe odzwierciedlają niemal całkowicie rozwój sztuki ich budowania od konstrukcji średniowiecznych do dojrzałego zegarmistrzostwa wieżowego, którego kres nastał w połowie XX wieku. Wiele dziś zostało zastąpionych napędami elektronicznymi. Zachowane jednak egzemplarze posiadają ogromną wartość historyczną i nierzadko znajdują się pod wspaniałą opieką.

 

Publikacja przygotowana jest w języku polskim oraz niemieckim.

 

Zapraszamy do nabycia – w Salonie Posnania 10.00-19.00, sobota 10.00-17.00

Reklamy