WIECZÓR AUTORSKI BRONISŁAWA ŚWIDERSKIEGO

Kiedy mogę zabić? Dyskusje o kulturze i przemocyWydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury zaprasza na wieczór autorski Bronisława Świderskiego połączony z promocją książki „Kiedy mogę zabić? Dyskusje o kulturze i przemocy” z udziałem autorki wstępu – Justyny Zimnej oraz redaktorów tomu Jerzym Borowczykiem i Michałem Larkiem

Prowadzenie: Marek K. Wasilewski, redaktor naczelny „Czasu Kultury”

15 maja 2013, środa, g. 19

Bronisław Świderski – usunięty w marcu 1968 roku z Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Socjologii i Filozofii). W 1970 roku wyjechał do Danii (pozbawiony polskiego obywatelstwa). Pracownik naukowy Centrum Badawczego Kierkegaarda. Autor trzech powieści (obecnie pracuje nad czwartą): „Autobiografii”, „Słów obcego” oraz „Asystenta śmierci”. Dwie ostatnie nominowane do Nagrody Literackiej NIKE. Autor pracy naukowej o ruchach studenckich w Wilnie i Warszawie w latach 1817-1830 oraz tomu „Gdańsk i Ateny” opisującego fenomen pierwszej „Solidarności”. Tłumacz Kierkegaarda („Powtórzenie. Przedmowy”). Autor publikujący na łamach „Res Publiki Nowej”, „Przeglądu Politycznego” „Krytyki Politycznej”, „Czasu Kultury” i „Kronosu”. Z części tych tekstów oraz rozmów składa się jego najnowszy tom „Kiedy mogę zabić? Dyskusje o kulturze i przemocy” opublikowany przez poznańskie Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Justyna Zimna – eseistka i krytyczka literacka. Współpracuje z Czasem Kultury. Wraz z Michałem Larkiem zredagowała znany numer CzK „(Anty)macierzyństwo” i wydała pierwszy tom antologii tekstów blogerek „Macierzyństwo bez lukru”. Prowadzi blog dziennikfrazeologiczny.blogspot.com.

Jerzy Borowczyk – adiunkt w Pracowni Dokumentacji Literackiej oraz Zakładzie Literatury Romantyzmu Instytutu Filologii Polskiej UAM. Napisał „Rekonstrukcję procesu filomatów i filaretów 1823-1824”. Redaktor „Czasu Kultury”. Współautor dwóch tomów skonstruowanych z Michałem Larkiem oraz współtwórca – wspólnie z Wojciechem Hamerskim  literackiej antologii futbolu „Co piłka robi z człowiekiem”.

Michał Larek – adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej Instytutu Filologii Polskiej UAM. Redaktor „Czasu Kultury”. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wespół z Jerzym Borowczykiem opublikowali tom wywiadów „Rozmowa była możliwa” oraz antologię polskiej poezji nowoczesnej „Powiedzieć to inaczej”.

Marek K. Wasilewski – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownik Pracowni Wideo. Redaktor naczelny „Czasu Kultury”. Autor książek „Sztuka nieobecna”, „Sex, pieniądze i religia” oraz „Czy sztuka jest wściekłym psem?” Krytyk sztuki i eseista. Autor instalacji wideo, licznych  polskich i zagranicznych  wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Reklamy